Sztuka dopasowania – jak łączyć kolory?

Oczywiście obiecywałam sobie, że pisać będę regularnie, ale – jak zawsze – życie zweryfikowało moje możliwości. Nie mniej jestem z nowym wpisem. Tym razem o łączeniu kolorów w stylizacji, co dla wielu jest zmorą tak straszną, że wolą pozostać przy pasującej do samej siebie – czerni ;).

A łączenie kolorów nie jest takie trudne! Poznaj podstawowe zasady, a później ćwicz – na zawartości szafy lub (skoro w niej nie masz kolorów) w internecie. Z pomocą przyjdą Ci polyvore.com, Allani.pl, stylaba.com i inne podobne serwisy

A zatem – jak łączyć kolory?

Podstawowe dwie zasady, z których wypływa reszta, to harmonia i kontrast.

– HARMONIA – jest wtedy, gdy kolory mają wiele cech wspólnych, czy wręcz są różnymi odcieniami tego samej barwy

– KONTRAST – jest wtedy, gdy kolory są sobie w jakiś sposób przeciwstawne (ale przez to się dopełniają)

Harmonia

– najprostszą jej formą jest harmonia tonalna,
tj. gdy poszczególne kolory wywodzą się od tej samej barwy. Pamiętacie rysunki z wpisu o analizie kolorystycznej? Chodzi właśnie o taki pojedynczy „plaster”, który zawiera w sobie sfera kolorów. Niezależnie od tego, które odcienie z takiego plastra wybierzemy, będą one do siebie pasować. Im bliżej sobie będą (w pionie, w poziomie, po skosie), tym silniejsze będzie wrażenie pewnej gamy czy wręcz gradientu (cieniowania) kolorystycznego. Przykłady?

2015-09-06_112804

green2

– inną formą harmonii jest … harmonia atrybutów
Tak, jak pisałam we wpisie o zaletach analizy kolorystycznej, Twoje kolory świetnie się ze sobą łączą. Wszystko dlatego, że mają te same/zbliżone atrybuty kolorystyczne.

Zawsze najważniejszy będzie jeden atrybut, drugi w kolejności ma pewne znaczenie, trzeci -najmniejsze.

Poniżej przykłady dla GŁĘBOKIEJ ZIMY (atrybuty zimy to: czysta, zimna, głęboka)

2015-09-06_112801
GŁĘBOKI, czysty, (zimny – ale przełamany ciepłem)
2015-09-06_112802
GŁĘBOKI, zimny, (czysty, przełamany przygaszeniem)

Kontrast

Tu zaczyna się jeszcze lepsza zabawa. Pracując z kolorami sobie przeciwstawnymi, możemy uzyskiwać bardzo ciekawe i nowatorskie zestawienia. Jak?

Balansując (równoważąc) czy akcentując atrybutami w przeciwstawnych sobie parach

Nawet jeśli jesteś typem głębokim, cała ciemna stylizacja to niekoniecznie najlepszy pomysł (ileż w powyższym przykładzie dodaje jaśniejsza, żywa kopertówka i buty! ), tak samo typy jasne, ubrane całe w pastele, mogą być nieco mdłe – dodanie ciemniejszych akcentów ożywi całość.
Tak samo ma się typ chłodny, który warto próbować przełamać np. złotem – i odwrotnie – typ ciepły przełamywać srebrem. Typy czyste i przygaszone ożywi łączenie kolorów, które w drugim atrybucie są sobie przeciwstawne – ciepłe i chłodne, jasne i ciemne. Ciężko jest akcentować kolory czyste tymi przygaszonymi (które przy nich nikną), ale ożywienie bardzo przygaszonych stylizacji kontrastem daje bardzo ciekawe efekty.

Uwaga – kolor spoza typu nie powinien znajdować się bezpośrednio przy twarzy.

 

2015-09-06_1128kg
chłodna stylizacja tylko akcentowana złotem
2015-09-06_112801_cr
jasna stylizacja balansowana dodatkiem czerni
2015-09-06_112804aaa
stylizacja typu przygaszonego, balansująca ciepłe z chłodnym
2015-09-06_11280a
przygaszona stylizacja z neonowym akcentem

– ŁĄCZĄC JE

Ale czym się różni balansowanie od łączenia? W balansie pierwsze skrzypce gra główny atrybut, a przeciwstawny mu jest jedynie dodatkiem (pierwsza stylizacja jest dalej chłodna – mimo dodatku złota, a druga jasna – mimo dodatku czerni)

Łączenie zakłada, że kolory sobie przeciwstawne są użyte w tym samym nasileniu, oba na dużych powierzchniach i wręcz gryzą się ze sobą. Ale można je połączyć. Jak?

– stosując kolory neutralne (beże, brązy, szarości, khaki, granat, biel, czerń)
– wprowadzając elementy zawierające oba kolory (czy ich tonalne odpowiedniki)
– wprowadzając kolor łączący w sobie ich atrybuty

2015-09-06_112801a
beżowy sweter i torebka uspokajają ostre połączenie
2015-09-06_1128
ciemny, ciepły pomarańcz łączy się z jasnym, chłodnym różem dzięki neutralnej złamanej bieli, wspólnych kolorach na torebce i butach

Dalsze zabawy (poziom zaawansowany) uwzględniałby mieszanie wzorów, faktur i surowców, ale to już przy innej okazji ;). Czekam na Wasze zestawy!

(Odwiedzin 864 od początku, 1 dzisiaj)

Powiązane wpisy