Detoks szafy – gdy „nie ma gdzie powiesić, nie ma czego ubrać”

Problem znany przez większość, aż za bardzo. Niby nie robisz często zakupów, ale szafa pęka w szwach. Wypełniają ją rzeczy stare, sentymentalne, w złym rozmiarze, nie w Twoim stylu, na nieistniejące okazje, z promocji, już nie modne, kłopotliwe, zniszczone, jeszcze ometkowane, do przeróbki, do sprzątania …. uf…

A gdzie Twoje ubrania do noszenia? Tak na teraz i już?

Pokażę Ci jak wyczyścić Twoją szafę z niepotrzebnych ubrań tak, by pozostawić w niej tylko to, co najlepsze. Z doświadczenia powiem Ci, że wyfrunie nawet 2/3 zawartości Twojej garderoby i jest to całkiem normalne :). Odkryjesz, że dopiero teraz właśnie masz co nosić!

Czyszczenie szafy można podzielić na kilka etapów:

I etap – odsiew ubrań zniszczonych, brzydkich, starych – DO KOSZA

Ten etap jest najłatwiejszy. Po prostu przygotuj worek i wrzuć do niego wszystko, co nie nadaje się już do noszenia: rzeczy zdeformowane, trwale pobrudzone, zmechacone, podziurawione, brzydkie.

Jeśli znajdują się tu ubrania do prac remontowych/ogródkowych itp., zmieść je w jednym kartonowym/plastikowym pojemniku

II etap – odsiew ubrań w złym rozmiarze, kolorze, stylu – DO ODDANIA, WYMIANY, SPRZEDAŻY

Tu już pojawi się problem. W drugim rzucie znajdują się te wszystkie ubrania, których nie nosisz, ale szkoda wyrzucić.

1. Czy ta rzecz pasuje do Twojej sylwetki?
2. Czy ta rzecz pasuje do Ciebie kolorem? (bezwzględnie istotne dla rzeczy blisko twarzy)
3. Czy ta rzecz jest w Twoim stylu?

Jeśli na powyższe pytania 2 z 3 odpowiedzi są na NIE, to absolutnie NIE ma sensu trzymać danej rzeczy. W zależności od wartości ciucha spróbuj go sprzedać, wymienić lub oddaj.

No tak, „ale ja nie wyrzucę tego, bo…”:
– jest nowe (w sensie wisi w szafie nieużywane od 3 miesięcy, chociaż sezon się kończy)
– było drogie
– ubiorę jak schudnę
– trzymam z sentymentu

Wiesz, co jest najlepszą bronią na takie dylematy? Negocjujący, obiektywny doradca. Tobie samej może być bardzo ciężko.

* nowe i/lub drogie ubrania tym łatwiej powinno być Ci sprzedać za dobre pieniądze, a jeśli coś funkcjonuje jedynie jako zapychacz Twojej szafy, to jaką wartość ma dla Ciebie realnie?
Jeśli nie wiesz, jak coś zestawić, poszukaj inspiracji w Internecie, poproś o pomoc koleżankę z gustem, albo zaproś na przegląd szafy stylistkę :)

* „ubiorę jak schudnę” … Zapewniam Cię, że jeśli przez ostatnie 2 miesiące nie zrobiłaś nic w tym kierunku, to nie warto się łudzić. A teraz zlicz wartość rzeczy, które kupiłaś jako „motywatory” do schudnięcia i zobacz, jak skutecznie odchudziłaś …portfel. Może warto przeznaczyć tę kwotę na karnet i dietetyka?

* ubrania – pamiątki muszą się zmieścić w jednym średnim pudle. Poszukaj pamiątek alternatywnych – zdjęć, bibelotów. Możesz też zrobić piękny album ze skrawkami materiałów, guzikami, etc. z wykorzystaniem innych pamiątek. To będzie dużo lepsze niż zalegające łachy :)

III etap – selekcja ubrań niepotrzebnie duplikowanych

Dotyczy to głównie „małych czarnych”. Wszystkie cekinowe, ale głupio Ci na następnego sylwestra ubrać coś starego. Pytanie – kto pamięta, co miałaś na sobie?
Podobnie – czy wykorzystujesz na maksa potencjał jeansowych rurek jeśli masz ich 6 par i jeszcze inne spodnie?

________________________________________________
samo czyszczenie szafy mamy w 95% za sobą, teraz dopracowujemy całość. Po IV etapie odpadną rzeczy, które do tego momentu przetrwały, ale i tak okazują się nieużyteczne.

IV etap – składanie zestawów

Tu zwłaszcza warto mieć przy sobie stylistkę, jeśli sama czujesz się niepewnie. Zadanie: wykorzystać to, co masz do maksimum, tworząc najlepsze, najciekawsze stylizacje na różne okazje. Zwróć uwagę zwłaszcza rzeczy dotąd niewykorzystane.

Układając rzeczy w szafie, pamiętaj by wszystko było możliwie „na widoku”. Schowaj rzeczy poza aktualnym sezonem (typowo letnie / zimowe ), żeby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca.

V etap – planowanie listy zakupów

Przy okazji planowania zestawów ujawniają się liczne garderobiane „luki” i pomysły na elementy umożliwiające lepsze zestawienia. Oto Twoja prywatna lista must-have :)

(Odwiedzin 373 od początku, 1 dzisiaj)

Powiązane wpisy