Ciepła, jasna, czysta? Stylizacje dla wiosny

Atrybuty Wiosny to jasna, ciepła, czysta – i właśnie takie kolory będą dla niej najlepsze. Co nie znaczy, że zawsze będą to te same odcienie, a przynajmniej nie takie same ich kombinacje. Przygotowałam dla Was kilka przykładów :) (jeśli chcesz stylizacjom przyjrzeć się w detalu, wystarczy w nie kliknąć).

O co chodzi z tymi wiosnami? Zapoznaj się z wpisem o analizie kolorystycznej.

w1
Czysta Wiosna (Clear Spring)

– preferuje kolory, których czystość (chromatyczność, nasycenie) jest najważniejszym kryterium. Jednocześnie powinny być to kolory lekkie w odbiorze (raczej jasne), z domieszką żółtych pigmentów (ciepłe), a ich połączenia powinny być energetyczne, radosne, odważne, wręcz pstrokate. Mocniejsze kolory pożyczy od siostry – Kontrastowej Zimy.

Czysta Wiosna świetnie zaprezentuje się w wyrazistych, graficznych, wręcz rysunkowych  wzorach, także tych z przymrużeniem oka. Ten typ ma idealne warunki do zabawy kolorem. Jak ognia, trzeba tu unikać: nudy, kolorów burych i ciemnych. Pozbawią one Czystą Wiosnę jej blasku i młodzieńczej energii.

 

clear3clear2clear1

 


w2
Ciepła Wiosna (Warm Spring)

– tu najważniejsze jest, by kolory były ciepłe – stąd w szafie tego typu mniej będzie błękitów, róży i fioletów, ale za to sporo zieleni, żółci, pomarańczy i czerwieni. Kolory ciepłej wiosny są średnio intensywne, ale dalej żywe i lekkie, łączone ze sobą bez silnych kontrastów – całość często „uspokajać” będzie delikatny beż lub śmietankowa biel.

Ciepła Wiosna jest pozytywna i łagodna, dużo w jej palecie słońca. Lubi estetyki czerpiące z natury, inspirowane etno. Często „pożycza” nieco mocniejsze i spokojniejsze kolory od siostrzanej Ciepłej Jesieni. Fatalnie wygląda za to w kolorach zimnych, zwłaszcza agresywnych, czy w ostrych kontrastach.

 

warm1 warm2 warm3

 

 

 

 

 

 

 


w3
Jasna Wiosna (Light Spring)

– jak nazwa wskazuje – najlepsze dla niej będą kolory jasne. Ponadto dobrze, by były one dość ciepłe (przełamane żółcią czy oranżem), oraz świetliste, bez przyszarzenia (czyste). Mimo iż  w jej palecie są beże, lepiej unikać ich dominacji w stylizacji, gdyż to kolor będzie dla wyglądu odświeżający. Czasami do swojej palety włącza nieco chłodniejsze i spokojniejsze pastele siostrzanego typu – Jasnego Lata.

Jasna Wiosna potrzebuje lekkich, zwiewnych, delikatnych stylizacji. Nawet kolory neonowe – mimo że jasne – mogą się okazać dla niej zbyt intensywne. W jej palecie nie ma miejsca dla kolorów ciężkich, głębokich, mocnych. Ciemniejsze kolory pojawią się tu jedynie jako akcenty.

light1 light2 light3

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ładnie łączyć ze sobą kolory, myślę, że mój wcześniejszy wpis też może Ci się spodobać: Sztuka dopasowania – jak łączyć kolory?

Jestem Ciekawa Twoich wrażeń i spostrzeżeń. Pytania? Zachęcam do komentowania :)

 

 

 

 

 

(Odwiedzin 1 263 od początku, 1 dzisiaj)

Powiązane wpisy